Raport COFACE

Firma Coface – nasz partner wspierający, od ponad 10-lat monitoruje liczbę upadłości polskich przedsiębiorstw. Z ostatniego raportu wynika, że w 2023 r. był rekordowy pod względem niewypłacalności firm.

W szczególności, z raportu wynika, że:

  • w 2023 r. upadła rekordowa liczba 4701 przedsiębiorstw
  • upadłości było więcej o ok. 2 tysiące niż w 2022 r.
  • dotknęło to wszystkie branże oprócz rolnictwa, ale w szczególności HANDEL, budownictwo oraz transport
  • jeśli chodzi o formę prowadzenia działalności, to najwięcej postępowań upadłościowych zgłosili drobni przedsiębiorcy.
Na większą liczbę upadłości wpłynęły po pierwsze zmiany prawne, o czym więcej w raporcie, jak również zła sytuacja gospodarczo-polityczna: wojna za naszą wschodnia granicą, wysokie cen paliw, ograniczona konsumpcja wewnętrza spowodowana rekordową inflacją, wysokie koszty prowadzenia działalności.


Zachęcamy do zapoznania się z raportem, zwłaszcza od strony prawnej. Eksperci Coface wyjaśniają dane za 2023 r. oraz analizują nowe przepisy restrukturyzacyjne, które mogą częściowo wyjaśniać wzrostowe statystyki dające firmom i przedsiębiorcom nowe możliwości „utrzymania buty i kontynuowania działalności dłużnika”.

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuję” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.